z Sybaris, hodowla Golden Retriever i Springer Spaniel Angielski

Springer Spaniel Ang.

DogoterapiaDogoterapia

Tekst Zofii Mrzewińskiej - szefowej grupy terapeutycznej, napisany w 2002 roku.

Szacunek należy się dyrekcji i personelowi domu pomocy społecznej im. Helclów w Krakowie.

Golden retrievery, terapeuci w DPS Helcle

Niełatwo zdecydować o wprowadzeniu grupki psów na wymuskane, czyste korytarze, zgodzić się na wizyty w pokojach u pensjonariuszy leżących, przewlekle chorych. Niełatwo przy niedawnej nagonce na psy i jakże powszechnej u nas niechęci do zwierząt, powiedzieć - tak, przyjdźcie do nas, zobaczymy, jak zachowają się wasze psy.

Lucky w DPS HelcleZ pokorą trzeba schylić głowę przed starymi, samotnymi ludźmi. Oni nie zasklepiają się w cierpieniu i bezsile, gotowi z uśmiechem witać psy. Potrafią, czasem przełamując lęki i uprzedzenia, serdecznie polubić nie swoje zwierzęta, prawdziwie przywiązać się do nich i czekać kolejnych odwiedzin, okazywać niekłamane uczucia.

Lucky w DPS HelcleUznanie należy się zespołom przewodników i psów wizytujących dom opieki. To Waldek z Tequilą, Anka i Lucky, Joanna z Leo i Dorota z Sagą przychodzą najczęściej, Dołączyli kolejni - Judyta z Corsą i Agnieszka z Karolem. Sensacje wśród grupki goldenów budzi też miniaturowa sznaucerka Zuzia, wraz ze swoim przewodnikiem - Magdą rewelacyjnie dopasowujące się do pozostałych. To oni całkowicie bezinteresownie, od jesieni ubiegłego roku, co dwa tygodnie przeznaczają przedpołudnia na te wizyty.

Saga, Leo i na łóżku Lucky. Goldeny terapeuci w HelclachCzy psy mogą uprzyjemnić jesień życia ludziom starym, często schorowanym, samotnym? Popatrzcie na zdjęcia.

To jeszcze nie jest dogoterapia - wiemy o tym. Jeśli uda nam się nawiązać równie dobre kontakty z ośrodkami rehabilitacji dla dzieci specjalnej troski, wtedy najlepiej wyszkolone z goldenów staną przed najtrudniejszym zadaniem - spróbują w programie opracowanym wspólnie z lekarzem i terapeutą usprawniać psychikę i zdrowie dzieci dotkniętych ciężkimi schorzeniami.

Dobry golden to golden pracujący dla człowieka. Do tego celu rasa została stworzona, nie dla zabawy, nie przeciw psom ani innym ludziom. Pamiętajmy o tym.

 

Lucky w DPS Helcle Lucky w DPS Helcle

Lucky w DPS Helcle Lucky w DPS Helcle

 


Copyright © 2009-2014 z Sybaris. Wykonanie i administracja Szymon Kapela Golden Retriever Vasco.